16 Mart 2017 Perşembe

YENİ CÜMLE / BÜKRE ŞEVVAL DUMAN

Sevgili çocuklar, 

Bugün sizleri genç kardeşlerimizden Bükre Şevval Duman'ın "Yeni Cümle" isimli öyküsüyle tanıştırmak istedik. Evet, hep birlikte öykümüzü okuyoruz...

Günlerden bir gün Virgül ve kardeşi Nokta ilk kez cümlelerine gitmek üzere uyanmışlar. Ama nedense virgül kendini bir garip hissediyormuş. Aynaya baktığında bir de ne görsün. Artık kuyruğu yokmuş. Tıpkı kardeşine benziyormuş. Gözlerini ovuşturup daha dikkatlice baktığında ise kardeşi Nokta’nın hemen üzerinde durduğunu fark etmiş.


 Hareket etmek istemişler ama ikisi de yalnız başlarına oldukları 
yerden kalkamamışlar. Birlikte hareket etmeleri gerektiğini anlamaları zor olmamış. Güçlükle doğrulup ayağa kalkmışlar. Ve Bilge Soru İşareti’nin yanına gitmişler.Bilge Soru İşareti neler olduğunu sormuş.

Nokta ve Virgül, bu gün ilk kez cümlelerine gideceklerini ve sabah uyandıklarında kendilerini bu halde bulduklarını söylemişler.Soru İşareti “Demek ilk cümlenize gidecektiniz?” diye yavaş yavaş tekrarlamış. Tekrarlarken düşünmüş.

Sonra “Tamam, size neler olduğunu anladım,” demiş “cümlenizde iki noktaya ihtiyaç var ve bu yüzden iki noktaya dönüşmüşsünüz.”

Virgül ve Nokta şaşırmışlar.

“Ama biz iki noktanın görevlerini bilmiyoruz.” demişler.

Soru işareti gülümsemiş. Sonra da bir örnek vermiş.
 
“Mesela kendimi tanıtayım: Ben Soru İşareti’yim.” gibi demiş.

Ve hemen eklemiş “Başka hangi cümlelerde görevli olacağınızı kitaplardan araştırarak öğrenebilirsiniz.” diye.


İki Nokta ona teşekkür ederek cümlelerine doğru yola çıkmışlar.NOT: ÇALIŞMALARIMIZ İZİNSİZ KULLANILAMAZ. ANCAK SİTEMİZ ADRESİNİ KAYNAK GÖSTEREREK KULLANABİLİRSİNİZ.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder